Stres cieplny cz.1

       Z każdym rokiem stres cieplny stanowi wyzwanie dla hodowców bydła i producentów mleka. Pierwsze sygnały przegrzania organizmu można zaobserwować, gdy temperatura otoczenia zwierząt przez kilka dni przekracza 20°C. Objawami stresu cieplnego u zwierząt są apatia, spowolniona reakcja na bodźce, podwyższona temperatura ciała powyżej 38,6 °C, zmniejszony apatyt, a zarazem większe pragnienie, spowolniona motoryka żwacza, spadek pobrania paszy co skutkuje zmniejszoną produkcją, zwiększona częstotliwość oddechów ( powyżej 75 oddechów na minutę). Wysokie temperatury najgorzej znoszą najwydajniejsze krowy. Młodzież oraz cielęta w skwarze także nie czują się dobrze. Przegrzanie organizmu w młodości znacząco wpływa na ich późniejszą produktywność, jak również długość życia.
      Kluczowym czynnikiem pogłębiającym skutki stresu cieplnego jest zagrzewanie paszy podczas wyższych temperatur. Zagrzana pasza dodatkowo ogranicza pobranie suchej masy dawki i składników odżywczych.
Rozwiązaniem wspierającym utrzymanie stabilności paszy na stole pokarmowym w okresie upałów jest produkt COOLMED. Sypki konserwant paszowy, który posiada silne właściwości przeciwpleśniowe i przeciwgrzybiczne hamując wzrost temperatury paszy na stole oraz kiszonek na pryzmach. W środowisku kwaśnym (pH 3,0-4,5) wykazuje działanie hamujące w stosunku do drożdży i pleśni. Dzięki COOLMED dawki zachowują świeżość przez dłuższy czas. Z powodzeniem możemy stosować go również na ściany kiszonek, rozpuszczając 0,5 kg preparatu COOLMED w 5 litrach wody i spryskując ścianę uzyskanym roztworem. Więcej szczegółowych informacji pod linkiem:

https://bosmed.pl/2022/04/08/rozwiazanie-problemu-zagrzewania-kiszonek-i-tmr-u/

 

Paulina Trochimiuk
Specjalista ds. żywienia bydła