Stres cieplny cz.5

         Hodowcy mogą pomóc łagodzić stres cieplny krów, poprzez poprawę warunków środowiskowych w oborze. W pierwszej kolejności nie można zapomnieć o podstawowych zasadach dobrostanu zwierząt, czyli zapewnieniu im nieograniczonego dostępu do czystej wody o niskiej temperaturze. Należy także zadbać o wygodne, czyste i suche legowiska. W ciągu doby krowy leżą nawet do 14 godzin. Leżą, odpoczywają i przeżuwają, produkują najwięcej mleka. W tym czasie krążenie krwi w wymieniu może wzrastać nawet o 30%! Na legowiskach powinna się znajdować sucha ściółka np. słoma, trociny, piasek bądź separat z gnojowicy. Latem jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt iż mokra lub wilgotna ściółka zaburza przewodzenie ciepła. Zwierzę zamiast oddawać je do otoczenia ( np. podłoża), przyjmuje ciepło do swojego organizmu. Jak wiadomo bakterie mnożą się gdy jest ciepło i mokro, połączenie wilgoci, odchodów i ciepła promieniującego od leżących zwierząt stwarza ideale warunki do wzrostu bakterii chorobotwórczych. Poza regularną wymianą ściółki na legowiskach i dosypywaniem świeżej słomy warto używać także preparatu do osuszania legowisk. Osuszacz do legowisk DRYDEN szybko i skutecznie zmniejszy ilość drobnoustrojów chorobotwórczych. Należy pamiętać, że nawet najlepszy środek należy używać regularnie minimum raz dziennie. DRYDEN znacząco przyczynia się do poprawy zdrowotności wymienia oraz jakości mleka poprzez mniejszą ilość komórek somatycznych. Polepsza także twardość rogu i zmniejsza występowanie chorób racic. Aby poprawić warunki i osuszyć podłoże należy legowiska i miejsca bytowania zwierząt posypać warstwą preparatu DRYDEN-jest to skuteczna i tania metoda ograniczenia rozwoju bakterii.

       Latem dość duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura jak również owady sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, dodatkowo długotrwałe działanie promieni słonecznych może prowadzić do poparzeń skóry strzyków. Dipping NANO-DIP firmy BOSMED chroni i pielęgnuje skórę strzyków przed chorobotwórczymi czynnikami. Wysoka zawartość wyciągów ziołowych, widocznie poprawia kondycję strzyków, nawilża, zapobiega uszkodzeniom, chroni przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, tworząc widoczną ochronną warstwę pielęgnacyjną. Innowacyjne zastosowanie nanokloidu srebra i miedzi pozwala w naturalny i bezpieczny sposób na ograniczenie rozwoju bakterii i grzybów w skórze wymienia. Konsystencja gwarantuje długie utrzymywanie na strzykach, a intensywna barwa umożliwia identyfikację prawidłowego wykonania zabiegu. Olejek eukaliptusowy odświeża i rozluźnia skórę.

      Dbanie o suche legowiska, czystość podczas doju, ograniczanie transmisji zakażeń wymienia oraz uszkodzeń strzyków są podstawą produkcji mleka wysokiej jakości, przy jednoczesnej pomocy w łagodzeniu stresu cieplnego naszych podopiecznych.

 

Paulina Trochimiuk
Specjalista ds. żywienia bydła