Dlaczego stosować Energię Plus?

        Jest ona mieszaniną gliceryny farmaceutycznej, glikolu oraz witamin, będąc lepszą alternatywą dla samej gliceryny.
W smaku słodka i chętnie pobierana przez krowy, przyczynia się do zwiększenia pobrania paszy.
Dostarcza również energię bilansując dawkę żywieniową. Pamiętajmy, że nawet bogata w białko pasza nie zostanie
do końca spożytkowana bez właściwej dawki energii.
Podawanie Energii Plus pomaga również przy kolejnym zacieleniu, gdyż braki energetyczne wydłużają okres między wycieleniami.

Odpowiadamy też na bardzo częste pytanie:

Co lepiej dawać: glicerynę czy melasę?”

      Oczywiście biorąc pod uwagę cenę, melasa wygrywa w przedbiegach. Co jednak z zawartością energii? Melasa w stanie naturalnym ma wartość energetyczną wynoszącą ok 5,5 MJ NEL/kg, gliceryna natomiast 16,8 MJ NEL/kg (gliceryna farmaceutyczna o czystości 99,7%). Jak widać, różnica jest ogromna, bo ponad trzykrotna. Stosowanie zatem melasy jako komponentu energetycznego nie wnosi do dawki wielkich ilości energii. Wysoka zawartość potasu w melasie dość mocno wpływa na zmianę bilansu kwasowo-zasadowego organizmu w kierunku zasadowym. Nie jest to korzystne w przypadku krów wysoko cielnych, gdyż może prowadzić do komplikacji w okresie okołoporodowym. Ponadto wysoka zawartość cukrów w melasie (ok 50%) o bardzo szybkim rozkładzie w żwaczu predysponuje do obniżenia pH, co może prowadzić do kwasicy.

     Gliceryna jest pozbawiona tych wad, przez co jej stosowanie w żywieniu krów jest dużo bardziej wskazane. Jeśli decydujemy się na stosowanie gliceryny, zwróćmy uwagę na jej wygląd. Powinna być przeźroczysta, jednak w żadnym wypadku nie powinna być brązowa, gdyż świadczy to o jej dużym zanieczyszczeniu. Zanieczyszczona gliceryna może zawierać m.in. toksyczny metanol, który dodatkowo podtruwa już mocno obciążoną wątrobę.
Kolejną przewagą gliceryny nad melasą jest zachowanie się tych produktów w niskich temperaturach.
O ile glicerynę można stosować przez cały rok w formie płynnej, o tyle melasa niestety ma predyspozycje do zamarzania i ciężko dozuje się ją zimą.

 

Energię Plus możesz zamówić tutaj.